מומחה ברפואת שיניים

בוודאי נתקלתם לא אחת ברופא מומחה לרפואת שיניים, האם עצרתם ושאלתם את עצמכם מה מכשיר את אותו רופא להיות מומחה? מדוע הוא ולא אחר? ומדוע הוא גובה מכם מחיר גבוה יותר עבור טיפולים זהים?

כל רופאי השיניים שעברו את בחינות משרד הבריאות וקיבלו את רישיונם יכולים לעסוק במקצוע רפואת השיניים. אך יש מי שירחיב אופקיו וירצה להתמחות בלימודים נוספים, מעבר לאלה שהזכרנו קודם ויצטרך ללמוד ארבע עד חמש שנים נוספות ולעבור מבחנים נוספים במשרד הבריאות על מנת להיות זכאי לתואר מומחה.

ישנן תשע התמחויות שונות ברפואת שיניים כאשר כל אחת מתמקדת בנישה שלה ומספקת לרופא השיניים ידע נרחב באותו התחום.

רופא שיניים מומחה ברפואת הפה

רפואת הפה היא תחום המתמקד באבחון וטיפול במחלות חלל הפה ובטיפולי שיניים לחולים בסיכון. מי שירצה להנות מהתואר מומחה ברפואת הפה יצטרך ללמוד ארבע וחצי שנים נוספות מעבר ללימודי רפואת השיניים ויצטרך לעבור במחלקות שונות בבית החולים על מנת להשלים את התמקצעותו: בין המחלקות שצריך להתנסות בהן – כירורגיה פה ולסת, פנימית, עור פתולוגיה, דימות ראש צוואר ועוד עבודות מחקר שונות.

לאחר שסיים בהתמחותו עובר רופא השיניים שני מבחנים שונים ובסופם יזכה בתואר מומחה מטעם המועצה המדעית של הסתדרות רופאי השיניים ומטעם משרד הבריאות.

רופא שיניים מומחה ברפואת הפה יכול לשפוך אור רב על מצבם של חולים מורכבים כגון אנשים הסבלו מאירוע מוחי, עוברים תהליכי דיאליזה, חולי אוסטאופורוזיס, אנשים הנוטלים תרופות המקשות על טיפולי שיניים וכד'.

כמו כן, יעסוק מומחה ברפואת הפה בטיפול משלים והכנת מטופלים להקרנות, טיפולי כימותרפיה ואף השתלות מח עצם.

מי צריך מומחה ברפואת הפה?

אם רופא השיניים שלכם סירב בנימוס לטפל בכם בשל מצב רפואי מורכב אז וודאי כי אתם נמנים עם אלו אשר צריכים לפנות למרפאת שיניים המומחית במצבכם. יתרה מכך, גם אנשים החוששים מטיפולי שיניים, רוצים לבצע טיפול בגז צחוק, נשים בהיריון או כל אדם אחר שטיפול על ידי מומחה יכול להסיר חשש מלבו הוא קנדידט לקבלת טיפול.

ישנם "מצבים רפואיים קלאסיים" בהם יבחרו החולים לגשת לקבל טיפול במרפאת מומחים כגון חולי סכרת, חולים אונקולוגים, חולי לב, אנשים בעלי מחלות נוירולוגיות מורכבות וכד'.

נקודה חשובה אותה צריך לקחת בחשבון כאשר מקבלים שירות ממומחה היא היכולת שלו לראות דברים בצורה רחבה יותר, לתת טיפולים מורכבים בזמן אמת ולחסוך מכם סבל מיותר של טרטור וחיפוש רופאים נוספים.

כדאי מאוד לדעת כי ברב המקרים יגבו רופאים מומחים תשלום עבור ייעוץ או עבור בדיקה (מה שלא תמיד נהוג בקרב רופאי שיניים רגילים). אך חשוב להבין כי הידע הרב שיש לרופא לתת לכם באותה בדיקה הוא עצום ויכול להשפיע רבות על בריאותכם ועל טיפולי השיניים העתידיים.

קטגוריות:

פוסט זה נכתב על ידימרפאת שיניים

לא ניתן להגיב.