כתר שן

כתר שן

כתר שן הוא החלק בשן הבולט מהחניכיים והמכוסה באמייל. בשל מצבים מסוימים, שאותם נפרט בהמשך, עלינו להניח בפה כתר שן מלאכותי במקום כתר השן הטבעי. כדי לבצע טיפולי כתר שן יש צורך במומחיות, בדייקנות, בהכרת מבנה השן ובחוש אסתטי. ד"ר רונן בורדובסקי הוא רופא בעל מוניטין בתחום של טיפולי שיניים ובשיקום הפה. הרכבתם כתר שן אצל ד"ר בורדובסקי, אתם תיהנו ממנו לאורך ימים כאילו היה כתר שן טבעי.

למה ומתי מרכיבים כתר שן חדש?

כתר שן מלאכותי נדרש כדי להגן על שן חלשה כתוצאה משבר או מריקבון ולעתים משניהם ביחד.
כתר שן נדרש כדי לשחזר שן שנשברה או שנשחקה. כדי לתמוך בשן שלא נותר ממנה הרבה. לפני הרכבת הכתר ממלאים את החלל באמצעות מילוי ועליו מניחים את כתר השן.

הרכבת כתרים נועדה לכסות על שיניים פגומות או על שיניים בעלות צבע וכתמים מכוערים.
הרכבת כתרים במטרה לכסות על שתל דנטאלי.

סוגי הכתרים לשיניים

כתר מתכת – כתר מתכת עשוי מתרכובות של זהב או ניקל וחסרונו הוא בצבעו הכסוף, אך הוא חזק ואיכותי ועמיד מאוד לטווח של שנים רבות

כתר קרמי – עשוי מחרסינה או קרמיקה ומתאים לאנשים הסובלים מאלרגיה למתכות. כתר קרמי נשחק עם הזמן, ולכן לא נהוג להשתמש בו לשיניים טוחנות.

כתר עשוי שרף הוא כתר הנחשב לכתר פחות עמיד מאשר מתכת או קרמי.

בכתר חרסינה המבנה מכיל מתכת ומעליה ציפוי חרסינה. זהו כתר אסתטי, חזק ועמיד.

אומנות הטיפול בהרכבת כתר שן

הכנה והרכבת כתר שן דורשת ידע רב, ניסיון ומומחיות. כדי לעצב את הכתר יש צורך בתיעוד מדויק של המשטח העליון של השן. רופא השיניים מניח תבנית פלסטית על השיניים למספר דקות ובה תוטבע צורת השיניים.

יש צורך לבחור את הגוון המדויק של הכתר. לצורך בחירת הגוון הרופא ייקח בחשבון את גוון השיניים הכללי ובמיוחד את גוון השיניים הסמוכות לכתר השן החדש.

התבנית שבה הוטבעה צורת השיניים ובצירוף הגדרת הגוון ופירוט החומר שממנו ייבנה כתר השן הרצוי נשלחים למעבדה.

כדי להתקין את הכתר בפה משתמש הרופא בדבק חזק ומיוחד. לפני פעולת ההתקנה מבצע הרופא ייבוש וניקוי קפדניים של השן הפגועה שעליה מורכב כתר שן. יש להקפיד שדבר לא יחצוץ בין השן לבין הכתר.

טעות של שבריר המילימטר בהכנת הכתר עלולה להקשות על התקנתו, להציק למטופל וגרום לנפילת הכתר לאחר זמן קצר.

לאחר התקנת הכתר יבדוק הרופא כי הכתר הותקן כראוי, הוא אינו לוחץ ואינו מקשה על סגירת הפה. לצורך הבדיקה משתמש הרופא ביריעה דקה המכוסה בדיו. הוא מניח את היריעה על הכתר ומבקש מהמטופל לסגור היטב את הפה. צבע הדיו נמרח על האזורים הבולטים בכתר. הרופא מעצב באופן סופי את צורת הכתר באמצעות המקדחה.

סיכונים ותופעות לוואי

הסיכונים בהרכבת כתר שן זהים לכל סיכון שבניתוח חניכיים, קיימת סכנה של זיהום, של דימום וסיכונים הנובעים מפעולת ההרדמה. אלו סיכונים נדירים, אם הם קיימים הם חולפים בדרך כלל כעבור עשרים וארבע שעות.

תגיות:, , , , ,

קטגוריות:

פוסט זה נכתב על ידימרפאת שיניים

לא ניתן להגיב.