כתר חרסינה

כתר חרסינה – כשרופא שיניים וטכנאי מעבדה מיומן נפגשים

כתר חרסינה משמש לשיקום הפה, לשימור או למראה אסתטי של המטופל. בהרכבת כתר חרסינה חשוב לשלב עבודה מקצועית ומדויקת של רופא שיניים ותיק, מנוסה ובעל ידע רב בשילוב טכנאי מעבדת שיניים מיומן ומקצועי. טיפול שבו מרכיבים כתרים לשיניים דורש עבודה ומיומנות של רופא מומחה. רק עבודה מקצועית של שני בעלי המקצוע האלו תביא להישרדות שיקום הפה לטווח רחוק ולהשפעה על בריאות הפה ועל המראה האסתטי. ד"ר רונן בורדובסקי הוא רופא בעל ניסיון רב שנים בשיקום הפה ובהרכבת כתרי חרסינה. ד"ר בורדובסקי עובד עם מיטב מעבדות השיניים המשתמשות בציוד משוכלל ובחומרי גלם משובחים.

מתי צריך כתר חרסינה

כתרי חרסינה נדרשים לאחר טיפולי שורש עם קירות נותרים דקים. כתרי החרסינה המורכבים על השן לאחר טיפולי שורש מגנים עליה נגד שבירה ושחיקה.

כתרי חרסינה נדרשים עקב עששת נרחבת או סתימות נרחבות.

חשוב לזכור, כתרים לשיניים נדרשים על מנת לשנות מנח או צורה של שיניים כאשר, למשל, יש נסיגת חניכיים חסרה שן בפה או כדי לכסות על שן שבורה.

כתרי חרסינה נדרשים לאחר השתלת שתלים דנטאליים. כתרי החרסינה מורכבים על השתלים ומעניקים מראה של שן טבעית.

על הסוגים השונים של כתרי חרסינה

כתרי חרסינה הם הכתרים הנפוצים והפופולריים ביותר. הם נותנים מענה מצוין גם לבעיה הרפואית וגם למראה האסתטי של הפה.

כתרים לשיניים מחרסינה מאוחים למתכת אלה כתרים העשויים ממתכת ומצופים בחרסינה, בשונה מכתרים אחרים העשויים רק ממתכת ואינם מעניקים מראה אסתטי. המתכת מעניקה תמיכה לחרסינה והחרסינה אחראית על המראה האסתטי.

המתכות הנמצאות בכתרים הן סגסוגות (תערובות) של מתכות אצילות כגון: זהב, פלדיום ופלטינה ומתכות לא אצילות כמו כרום, ניקל וקובלט. ככל שהמתכת אצילה יותר, כך היא עמידה יותר בפני השחרה והתחמצנות וסופחת אליה פחות זיהומים, ובדרך כלל אינה סופחת כלל זיהומים.

כתרי חרסינה ללא מתכות אצילות אלו כתרים המבוססים על סוגי מתכות לא אציליות כמו כרום, ניקל וקובלט. לכתרים אלו חסרונות. צבע המתכת עלול להשתנות לצבע שחור ולהקרין צבע כחלחל אפור על השיניים. הם סופחים יותר זיהומים ועלולים לגרום לנסיגת שיניים.

כתרי חרסינה בעלי מתכת חצי אצילה וכתרי חרסינה מאוחה למתכת אצילה. ככל שהרכב המתכת אציל יותר ומכיל לפחות שבעים אחוז זהב כך, כתרי החרסינה יעניקו מראה טבעי יותר לשיניים ויישארו נקיים מזיהומים לטווח שנים ארוך.

כתר חרסינה מלא זהו כתר העשוי מחרסינה בלבד ללא מתכת. היתרון הגדול של כתרי חרסינה מלאה הוא המראה האסתטי, אך לצד היתרון יש גם חיסרון. בסופו של דבר, כשבוחרים כתרים לשיניים כדאי להתייעץ עם מומחה – כדי לאפשר תמיכה לכתר החרסינה יש צורך בהכנה אגרסיבית של השן מאחר שבכתרי חרסינה מלאה אין תמיכה ממתכת.

בכתרים לשיניים ובמיוחד בכתר חרסינה שם המשחק הוא עבודה מדויקת ומקצועית

עבודה לא מדויקת של רופא השיניים כמו השחזה אגרסיבית או לא מדויקת, הטבעה לא מדויקת של תבנית הכתר ועוד עלולה לייצר כתר לקוי.

כתר לקוי עלול להוביל לדלקות, לתפקוד פה לקוי, לאסתטיקה לקויה ולנזקים בלתי הפיכים לשן ולחניכיים.

רופא השיניים יחד עם טכנאי השיניים יתאימו את בחירת סוג הכתר המומלץ בהתייחסות למצב החניכיים, לתנאים האנטומיים של הפה ולמספר הכתרים הנדרש.

תגיות:, ,

קטגוריות:

פוסט זה נכתב על ידימרפאת שיניים

3 תגובות